سفارش تبلیغ
صبا ویژن

سحابی چشم گربه ای

سحابی چشم گربه (NGC 6543)  که توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / ESA هابل مشاهده می شود ، یکی از پیچیده ترین سحابی های سیاره ای است که تاکنون در فضا دیده شده است.

اگرچه این حلقه ها می توانند کلید توضیح “واضح” نهایی ستاره مرکزی در حال مرگ باشد ، اما رمز و راز بسیاری  پشت سحابی چشم گربه  و ساختار عروسک وار آن است که تا حد زیادی حل نشده است.

برای اطلاعات بیشتر به منبع خبر مراجعه کنید :

منبع خبر :  فنی

سحابی چشم گربهسحابی چشم گربه

 

مطالب مرتبط :   سحابی هلیکس

سحابی سیاره ای زمانی شکل می گیرند که ستاره خورشید مانند آن به آرامی لایه های گازی بیرونی خود را به خارج منتقل میکنند تا سحابی روشن با اشکال پیچ خورده حیرت انگیز تشکیل دهند. تا همین اواخر تصور می شد که پوسته های اطراف سحابی های سیاره ای یک پدیده نادر است. با این حال ، ستاره شناسان در عوض نشان داده اند که این حلقه ها به احتمال زیاد از قانونی پیروری میکنند.

هابل برای اولین بار ساختارهای پیچیده NGC 6543 شامل پوسته های گاز متمرکز و گره های غیرمعمول  ناشی از شوک را در سال 1994 فاش کرد. این تصویر که با دوربین پیشرفته هابل برای بررسی ها (ACS) گرفته شده است ، الگوی کامل یازده حلقه یا بیشتر  با پوسته ای متحرک ، دور چشم گربه است. هر حلقه در واقع مرز حباب کروی است که بر روی آسمان قابل مشاهده است و همچنین در امتداد لبه بیرونی آن روشنتر است.